Strečing. Prečo je pri cvičení dôležitý ?

Ak ešte len začínate cvičiť alebo už patríte k zabehnutým a aktívnym športovcom, nemali by ste zabúdať na strečing. Prináša množstvo pozitív a mal by tvoriť súčasť každého tréningu. Prečo je pri cvičení tak veľmi dôležitý a ako vplýva na naše telo ?


Veľakrát je strečing pri cvičení zanedbávaný a neprikladá sa mu dostatočná dôležitosť. Častokrát je, aj napriek radám odborníkov či trénerov, podceňovaný. Nevenuje sa mu dostatočná pozornosť a ani čas. No je potrebné si uvedomiť, že ideálny tréning by mal byť zložený z troch dôležitých častí. Prvou je rozohriatie, druhou samotný tréning a treťou záverečné ochladenie. Rozohriatie a ochladenie by mali byť v trvaní 10 minút a po ich absolvovaní by ste sa mali venovať strečingu.

Pri cvičení dochádza k takzvaným svalovým kontrakciám. Pri nich sú určité časti svalov ako keby zasúvané do seba a vznikajú väzby, ktoré majú za následok skracovanie svalových vlákien a vznik napätia. Strečing je prostriedkom, ktorý zabezpečí uvoľnenie týchto väzieb. Pri strečingu ide v podstate o predlžovanie väzivového tkaniva, svalov a ďalších iných tkanív. Je to cielené cvičenie, pri ktorom dochádza k natiahnutiu svalstva až do hraničnej polohy a tak prispieva k zlepšeniu svalovej elasticity a svalového tonusu. Pri jeho vykonávaní dochádza k reštrukturalizácii svalového vlákna, čím sa urýchľuje proces regenerácie. Jeho úlohou je urýchliť regeneračné procesy a pochody vo svaloch tým, že sa odplavujú nahromadené odpady látkového metabolizmu. Strečing upokojuje centrálnu nervovú sústavu a srdcovo-cievny systém. Slúži aj na zlepšenie pohyblivosti jednotlivých kĺbov.

S využitím strečingu sa vyhnete ťažkostiam a bolestiam kĺbov a svalov a zabránite tak vzniku problémov skráteného svalstva. Podieľa sa na zlepšení krvného obehu a zbavovaní toxínov a zároveň je výborným prostriedkom relaxácie. Znižuje svalové napätie a uvoľňuje tak stuhnuté svalstvo. Dokonca zlepšuje koordináciu a prispieva k zlepšeniu celkového držania tela. Má svoje výhody aj po psychickej stránke, pretože dochádza k uvoľňovaniu endorfínov a pravidelným dýchaním sa eliminuje stres.

Strečing by mal tvoriť bežnú súčasť každého tréningového plánu, a to nie len v prípade profesionálnych či vrcholových športovcov, ale aj športovcov amatérov. Mal by byť praktizovaný najmä po tréningu či akejkoľvek pohybovej aktivite. No môžete ho vykonávať aj počas dňa, najmä ak máte sedavé zamestnanie. Počas strečingu by ste mali plynule dýchať, nemali by ste však ísť za hranicu bolestivosti. To, že sa sval naťahuje, by ste mali cítiť, no nemalo by to byť nepríjemné. V natiahnutej pozícii by ste mali vydržať aspoň 15 sekúnd a potom povoľte. Vykonávajte pohyby opatrne a pomaly, pretože pri prudkých pohyboch by mohlo dôjsť k ešte väčšiemu skráteniu svalstva.

Existuje niekoľko druhov strečingu, najviac bezpečný je statický strečing. Svaly sa pri ňom naťahujú pomaly a udržujú sa v požadovanej polohe len niekoľko sekúnd v rozmedzí od 20 do 60. Poznáme aj strečing balistický, ktorý je, práve naopak, najviac nebezpečný. Svaly sa pri ňom naťahujú kmitaním. Kompromisom medzi týmito dvoma druhmi strečingu je dynamický strečing. Svaly sa s výdychom pomaly naťahujú až kým ich nedostaneme do požadovanej polohy, potom ich podržíme a s nádychom uvoľníme. Nedochádza pri tom ku kmitavým pohybom.

Venujte teda strečingu primeranú dôležitosť a vyhraďte si na neho počas svojho tréningu čas. Vaše telo sa vám poďakuje.