Ako správne zrelaxovať telo.

Je to taký paradox. Keď sa cítite vyčerpaný a unavený, pomôže vám fyzická aktivita. Určite to už zažil každý z vás. Práve pohyb a aktivita vám dodá potrebnú energiu po ktorej tak voláte.

Bolieva vás hlava? Tak cvičte. Cítite sa vyčerpaný? Tak cvičte. Ste v strese? Tak cvičte. Naozaj to pomáha a pohyb vám dodá nový vietor do krídiel. Pri pravidelnom pohybe však nezabúdajte na dostatočné zrelaxovanie vášho tela. Je to kľúč k úspechu. Je to asi rovnako dôležité ako jesť, piť či spať. Relaxovať sa pritom dá rôznymi spôsobmi. Či ich budete striedať, alebo sa sústredíte len na jeden zo spôsobov je už len na vás. Rôzne spôsoby si však niekoľkokrát vyskúšajte aby ste sa vedeli dostatočne rozhodnúť, čo vám najviac vyhovuje.

Zabudnite na „relaxovanie“ pri televízii či počítačovej hre. Toto naozaj nie je oddych, ktorý vaše telo potrebuje. Odpočinok pre vaše telo pritom môžeme rozdeliť do dvoch základných kategórii:

  • Aktívny odpočinok alebo pohybový relax
  • Vedomá relaxácie

Ak neviete aký oddych pre vaše telo zvoliť, veľa vám napovie to, akú fyzickú aktivitu preferujete. Pri joge siahnite skôr po vedomej relaxácii. Pri intenzívnych cardio či silových cvikoch určite nezabudnite na pohybový relax. Nejde však o jediný platný vzorec. Ak vám napriek tomu, že cvičíte jogu vyhovuje vedomá relaxácie, pokojne sa vrhnite na tento druh oddychu. Správna možnosť je tá, ktorá vyhovuje práve vám.

Prvá kategória relaxácie zahŕňa napríklad strečing. Občas mu neprikladáme dostatočnú dôležitosť, čo je naozaj chyba. Spoľahnime sa na rady odborníkov a skúsených trénerov, ktorí práve strečing považujú za základ úspechu. Strečing je prostriedok, ktorý vám pomôže uvoľniť napätie svalových vlákien. Ak ste už niekedy strečing absolvovali, určite viete o čom je reč. Uvoľnenie je citeľné a veľmi príjemné. Nutná sústredenosť zase pomôže zrelaxovať aj vašu mysle. A práve o to ide. Predlžovanie väzivových tkanív či svalov – to je to, čo vám pomôže zabezpečiť práve strečing. Tým sa urýchľuje dôležitý proces regenerácie a odplavovanie nadmerného látkového metabolizmu. Takýmto pohybom pritom upokojujete centrálnu nervovú sústavu a srdcovo cievny systém. Pritom sa vyhnete „svalovici“ a bolesti kĺbov. Viac o strečingu sa dočítate na: http://www.abcfitnes.sk/strecing-preco-je-pri-cviceni-dolezity . Strečing robte pravidelne, najlepšie po každej fyzickej aktivite. Venujte sa mu minimálne desať minút, vtedy má totiž ten správny efekt.

Ďalšou možnosťou ako nechať svoje telo správne oddýchnuť je vedomá relaxácie. Nie je to pritom jednoduché a človek sa musí naučiť takýmto spôsobom správne relaxovať. Je to uvoľnenie tela ale aj mysle. Problém môže nastať najmä počas stresových období, keď je naša myseľ vypätá. Avšak budete vedome relaxovať pravidelne, naučíte sa telo aj myseľ ovládať tak, aby ste sa do stavu oddychu dostali jednoducho. Dôležité je vybrať si príjemné a tiché miesto. Rovnako je dôležité zvoliť pohodlné oblečenie v ktorom sa cítite slobodne. Takáto relaxácie pritom nemusí byť v takzvanom tureckom sede, ako si väčšina z nás určite myslí. Relaxovať vedome sa dá aj v prírode, počas prechádzky. Je však dôležité, aby vám nič a nik nerušil. Pri tomto spôsobe oddychu je kľúčové správne dýchanie a uvoľnená myseľ. Hlboké nádychy pri ktorých budete myslieť len na to, že vám pomáhajú nasať novú energiu sú ideálny spôsob ako sa dostať do vedomej relaxácie. Pri takomto tipe oddychu zvoľte ráno alebo večer. Stačí vám pritom pätnásť minút. Keď si budete vo vedomom oddychu istý, môžete sa takejto relaxácii venovať aj pol hodinu. Čo vám takáto vedomá relaxácie prinesie? Zlepší sa vám funkcia orgánov, výživa tkanív či nervov bude efektívnejšia. Správne dýchania a teda dostatočný prísun kyslíka vám napomáha k zlepšeniu metabolizmu, upokojujú sa nervy. Pri relaxácii môžete využiť aj vnemy. Ak vás to nevyruší, pustite si pokojnú, relaxačnú hudbu alebo zapáľte voňavú sviečku.