Tréning na bežeckom páse. Ako správne na to?

Beh je pre človeka najprirodzenejší pohyb a v súčasnej dobe je na veľkom vzostupe. Dnes už asi nenájdete fitnescentrum bez bežeckého pásu. Jeho využívanie sa rozšírilo aj v domácich podmienkach. Stal sa veľmi populárnou pomôckou pri cvičení, a to najmä vtedy, ak nám počasie nepraje. Stimuluje prirodzené ľudské pohyby, akými sú rýchla či pomalá chôdza a beh. 

Na začiatok

Ak začínate s bežeckým pásom, či už doma alebo vo fitnescentre, je potrebné sa najprv s pásom oboznámiť. Existuje niekoľko druhov a typov, vo všeobecnosti ich však môžeme rozdeliť na motorové a bezmotorové. Bežecké pásy bez motora bývajú lacnejšie, no obvykle majú menej funkcií. Motorové pásy sú poháňané elektromotorom a je možné regulovať ich rýchlosť a sklon bežeckej plochy.

Niektoré typy, napríklad Bežecký elektrický pás run MARATHON, majú odpruženú bežeckú plochu, čím sú šetrné ku kĺbom. Okrem toho, bežecké pásy, respektíve ich monitory ponúkajú možnosť sledovať si rýchlosť, čas, tepovú frekvenciu či dĺžku prejdenej trasy. Bežecké pásy na doma sú veľmi vhodným pomocníkom nielen pri chudnutí, ale aj pri formovaní postavy. Ideálnym bežeckým pásom na doma je Bežecký pás Body Sculpture BT 5420, ktorý je vybavený 16 tréningovými programami. Tréningy môžete obmieňať každý deň, bez ohľadu na počasie a tak sa nemusíte báť, že sa pri tréningu budete nudiť. 

Čo sa precvičuje

Na bežeckých pásoch je možné behať, bez rozdielu, rovnako ako pri behu vonku. Pomáhajú precvičovať a formovať predovšetkým svaly dolnej časti tela. Precvičujú a posilňujú sa sedacie svaly, stehenné svaly, svaly lýtka, ale aj niektoré stabilizačné svaly a stred tela. Beh sám o sebe, inak tomu nie je ani v prípade behu na bežeckých pásoch, je skvelým kardio cvičením. Má množstvo pozitívnych účinkov na organizmus, či už na srdcovo-cievny systém, obehový systém, alebo na celkovú fyzickú kondíciu. Ovplyvňuje spaľovanie tukov a zvyšuje kapacitu pľúc. Niektoré pásy, ako napríklad  Bežecký elektrický pás Reebok TT2.0 Titanum, sú vybavené špeciálnymi funkciami, ktoré sa starajú o vaše potreby počas behu, akými sú napríklad svalová únava či záťaž kĺbov.

Ako si správne vybrať bežecký pás 

Dôležitými vlastnosťami, ktorým by ste mali pri výbere bežeckého pásu venovať pozornosť, sú druh motora, veľkosť bežeckej plochy a možnosti nastavenia rýchlosti a sklonu plochy. Pozornosť môžete venovať aj funkciám počítača, ako napríklad meranie rýchlosti, vzdialenosti, času či tepu, alebo spotreba energie či rôzne nastavenia trasy. Samozrejme, ďalším dôležitým faktorom je aj samotná cena. Rozhodujúcim faktorom pri výbere môže byť aj hlučnosť či možnosť uskladnenia konkrétneho bežeckého pása. S pásom Sapphire JAZZ SG-2100T nebudete mať problém s uskladnením, pretože je skladací, a tak pri jeho úschove ušetríte oveľa viac miesta.

Ako cvičiť na bežeckom páse

Bežecký pás by ste mali používať najskôr 2 až 3 hodiny po jedle. Pred samotným cvičením by ste sa mali ponaťahovať, urobiť si strečing, aby ste sa zahriali. Na beh by ste sa mali vyzbrojiť poriadnou bežeckou obuvou. Nikdy necvičte na boso alebo v nevhodnej obuvi. Bezpečnosť cvičenia na bežeckom páse uľahčuje aj upravený povrch bežeckej plochy, Bežecký pás Sapphire TRANCE SG-2300T je vybavený protišmykovým povrchom, čím je okrem bezpečnosti aj šetrný ku kĺbom.  Cvičenie by ste mali začať s menšou záťažou a po rozohriatí svalov ju môžete zvyšovať. Na záver tréningu opäť znížte záťaž a uvoľnite svaly. Pomocou cvikov na uvoľnenie, vydýchanie sa upokojte a uvoľnite svalstvo. Ak je vaším cieľom schudnúť, najlepšie bude, ak budete behať na lačno, kedy máte nižšiu hladinu glykémie a vaše telo začne čerpať z tukových zásob. Samozrejme, ak vám býva ráno nevoľno, radšej sa najedzte a cvičte najskôr o 2 hodiny. Cvičte aspoň tri až štyrikrát do týždňa. Ak si chcete zvýšiť kondičku, najvhodnejší čas na cvičenie na bežeckom páse je podvečer, minimálne trikrát týždenne. Dĺžka cvičenia by pri chudnutí mala byť v rozmedzí 20 – 40 minút a pri kondičnom tréningu 20 – 60 minút.