Bezpečná zábava na trampolíne

Veselé skákanie na trampolíne je skvelá zábava pre celú rodinu, ale najviac si to užijú deti. Vždy ale myslite na to, že bezpečnosť je na prvom mieste a je potrebné dodržiavať zopár základných bezpečnostných pravidiel. Vďaka tomu sa výrazne znižuje riziko úrazov a zranení.

Základom je správna montáž

Ak chcete aby bola zábava na trampolíne bezpečná, na prvom mieste je jej správna montáž. Zabudnite na rôzne improvizácie a držte sa montážneho návodu, ktorý je súčasťou balenie. Krok po kroku tak zložíte trampolínu, ktorá vám prinesie veľa zábavy bez úrazov. 

Správajte sa rozumne

Aj keď sa pri takomto druhu zábavy môžete nechať trochu uniesť, treba sa správať rozumne. Trampolína má určité rozmery a nosnosť čo znamená, že sa na ňu zmestí iba obmedzený počet osôb. Kolízie viacerých ľudí na trampolíne sú najčastejšou príčinou zranení. Ak chcete, aby sa na trampolínu zmestil viac ako jeden človek vyberajte modely väčších rozmerov s vyššou nosnosťou. Platí to aj v prípade, ak ju kupujete pre deti. Aj oni potrebujú dostatok priestoru aby sa vybláznili, ale zároveň si pri tom neublížili. Deti mladšie ako 6 rokov by na trampolíne nemali skákať samé, pretože nemajú dostatočne vyvinutý zmysel pre rovnováhu a ľahko by mohlo prísť k úrazu. Vždy teda potrebujú asistenciu a dozor dospelej osoby.

Veľkým prínosom pre bezpečnosť je určite ochranná sieť. Na jej inštaláciu by ste nemali zabúdať a to ani v prípade, že je trampolína využívaná dospelými osobami. Dieťa aj vy sa vďaka nej môžete vyhnúť nepríjemnému pádu z trampolíny. Ochranné siete môžu byť vonkajšie alebo vnútorné. Vstup je obvykle uzatvárateľný aby sa nestalo, že vypadnete z trampolíny práve cez toto miesto.

Trampolína je síce skvelá vec, ale nie je vhodná pre každého. Osoby ktoré majú problémy s chrbticou a krčnou chrbticou by sa mali najskôr poradiť so svojim lekárom alebo fyzioterapeutom. Takáto záťaž chrbtice by vám mohla uškodiť.

Aby sme to zhrnuli, skákanie na trampolíne je skvelý spôsob ako sa odreagovať a  zabaviť, treba ale myslieť aj na bezpečnosť. V strehu by ste mali byť najmä pri deťoch, pretože nedokážu úplne odhadnúť svoje možnosti a všetky riziká. Skákanie na trampolíne je rovnako bezpečné ako bicyklovanie, skateboard či tímové športy. Všetko závisí na vašom prístupe a dodržovaní bezpečnostných pravidiel.

Na záver dôležité upozornenie - pred každým použitím skontrolujte trampolínu! Overte si, či je plocha na skákanie napnutá, nie sú povolené spoje alebo nechýba nejaká súčiastka. Odporúča sa trampolínu umiestniť minimálne 3 m od budov. Zároveň by mala byť v dostatočnej vzdialenosti od plotov, stromov, záhradného nábytku a pod.

Populárne a osvedčené modely trampolín nájdete na našom eshope.