Kolieskové korčule. Aké sú výhody korčuľovania ako si správne vybrať ?

S príchodom teplejšieho počasia mnoho z nás volí radšej cvičenie von, ako v posilňovni. Pohyb na čerstvom vzduchu je na nezaplatenie. Ak vás nebaví klasický beh, zábavnejším spôsobom, ktorým môžete urobiť niečo pre svoje zdravie, je aj korčuľovanie. Aké benefity pre naše zdravie korčuľovanie má a ako si vybrať tie správne korčule?

Najväčšou výhodou korčuľovania je, že sa mu môžete venovať takmer kdekoľvek. Ak ste začiatočník, zvoľte na začiatok nenáročný povrch, najlepšie asfaltovú cestu. Vo väčšine miest sa už dnes nachádzajú cyklistické chodníky s kvalitným povrchom, preto by nájsť vhodný povrch nemal byť žiaden problém. Korčuľovať sa môžete aj na klasických cestách a chodníkoch, no v tomto prípade je potrebné zvýšiť opatrnosť.

O tom, že pohyb a cvičenie sú vo všeobecnosti pre naše telo a celkové zdravie prospešné, niet pochýb. Korčuľovanie je výbornou aeróbnou aktivitou, pri ktorej naše telo veľmi dobre spaľuje tuky. Za jednu hodinu korčuľovania naše telo dokáže spáliť až 600 kalórií. Z dlhodobého hľadiska korčuľovanie posilňuje srdcovo – cievny systém, znižuje krvný tlak a priaznivo pôsobí aj na dýchaciu sústavu. Pri korčuľovaní dochádza aj k posilňovaniu určitých svalov.  V najväčšej miere posilňujete sedacie a stehenné svalstvo, no zabrať dostávajú aj ostatné časti tela, ako chrbát, brucho a ruky. Pri korčuľovaní si pomáhame aj hornou časťou tela, môžeme teda korčuľovanie považovať za takmer komplexný šport. Korčuľovaním si zlepšíte aj svoju rovnováhu a koordináciu pohybov. Pozitívne vplýva nielen na našu fyzickú kondíciu, ale zlepšuje aj psychický stav. Odreagujete sa, uvoľníte telo a myseľ, čím odbúrate stres.

Pri korčuľovaní však treba dbať na zvýšenú opatrnosť. Môže sa stať, že zlým pohybom si skôr ublížite, ako pomôžete. Preto je podstatné zabezpečiť si ochranné pomôcky, akými je prilba či chrániče, no v neposlednom rade je veľmi dôležitý aj výber kvalitných a bezpečných korčúľ. Ak s korčuľovaním ešte len začínate, postačí vám základný model s menšími kolieskami. Postupom času môžete prejsť na väčšie kolieska, no je potrebné si uvedomiť, že pri väčších kolieskach sa ťažisko presúva, preto hrozí riziko pádu. S väčšími kolieskami sa zvyšuje rýchlosť, čo si vyžaduje aj potrebnú silu v nohách. Pri výbere kolieskových korčúľ by ste sa mali zamerať aj na ložiská. V tejto súvislosti existuje stupnica ABEC, je to v podstate norma opracovania ložísk. Najnižšia stupnica je ABEC 1 a najvyššia ABEC 9. Vyššia stupnica pri najvyšších zaťaženiach dáva vyššie otáčky. No pre bežného spotrebiteľa je tento fakt takmer nepostrádateľný. Rozdiel si však všimnete po určitom čase, pretože ložiská s nižším označením začnú sa skôr opotrebovávať a hrkať. K tomu prispieva aj to, ak sa o ložiská nestaráte. Vplyvom dažďa a vlhka dochádza k ich hrdzaveniu, preto je potrebná primeraná starostlivosť. Dôležitou časťou je aj výber topánky. V podstate je to vec vášho vkusu, čo sa farby týka. 

Na začiatok vám skvelo poslúžia napríklad korčule BlackWheels Slalom, ktoré sa vyznačujú pevnou konštrukciou a tak sa počas jazdy oveľa lepšie ovládajú, čím sa znižuje riziko poškodenia.Výhodným riešením sú korčule, ktorých veľkosť sa dá meniť. Nastaviteľné dámske kolieskové korčule BLACKWHEELS FLEX ponúkajú potrebný komfort. Ich konštrukcia je dostatočne pevná, preto sa nemusíte obávať posunu nohy počas jazdy. Nastaviteľné korčule sú veľmi vhodným riešením najmä pre deti, ktorým noha stále rastie. Vyhnete sa tak tomu, že budete musieť korčule kupovať takmer každý rok.