Výhody skákania na trampolíne a 8 tipov ako si správnu trampolínu vybrať

Pravdepodobne sa väčšina ľudí stretla so skákaním na trampolíne ešte na základnej škole. Pozor! Svet sa však od tej doby zmenil a trampolíny už dávno nepatria iba do starého železa. Naopak. Dočkali sa oveľa väčšej slávy, ako by ktokoľvek  z nás čakal. Trampolíny sú teraz  proste „cool“ a z detskej zábavy sa stalo plnohodnotné cvičenie podporujúce naše zdravie.

 Ako Vám teda skákanie na trampolíne môže prospieť ? 

Nezaťažujete kolená ani bedrové kĺby – jednou z hlavných výhod skákania na trampolíne je, že u tejto pohybovej aktivity nedochádza k záťaži, ktorá by mohla mať negatívny vplyv na Vaše kĺby. Pri skákaní na trampolíne totiž dopadáte na pružný povrch, ktorý zmierňuje váhu Vášho tela. A to je badateľný rozdiel oproti tomu, keby ste dopadali na tvrdý betónový povrch.

Zlepšujete koordináciu Vášho tela – skákaním na trampolíne zlepšujete koordináciu Vášho tela, čo vedie k  prevencii proti pádom. Úspešnosť skákania na trampolíne ukázala aj jedna americká štúdia z roku 2011, kedy u seniorov vďaka tréningu na trampolíne dochádzalo k zníženiu pádov až o 34%. Rovnako tak aj podľa štúdie Journal of Strength and Conditioning Research malo skákanie na trampolíne výrazný vplyv na zlepšenie stability športovcov, ktorý sa venovali tréningu na trampolíne pod dobu 6 týždňov.

Schudnete – skákanie na trampolíne sa pri intenzite a dodržaní intervalov radí k intervalovému tréningu, ktorý patrí k najlepším metódam chudnutia.

Silnejšie nohy – okrem toho, že si skákaním na trampolíne spevníte a posilníte svalstvo na nohách, dokážete ešte aj zvýšiť ich silu. Toto zistenie platilo u gymnastov, ktorí do svojho tréningu zaraďovali skákanie na trampolíne 2 krát týždenne po 30 minút.

Užijete si väčšiu zábava – okrem pozitívnych účinkov na formovanie postavy, chudnutie, zvýšenie kondície znamená skákanie na trampolíne aj oveľa väčšiu zábavu ako napríklad beh či plávanie. Vyskúšajte a uvidíte sami. Pri hodinovom skákaní na trampolíne dokážete spáliť 800 až 1300 kalórií. Keď k tomu pridáte závažia nízkej hmotnosti dokážete sa dostať na pulzovú frekvenciu porovnateľnú s rýchlym behom alebo plávaním.

Dávajte si, ale pozor na zranenia! A to najmä na členkové kĺby.

Ako sa teda na trampolíne dá cvičiť?

Začnite opatrným a pomalým skákaním, kým získate potrebnú rovnováhu. Potom náročnosť skokov môžete pomaly zvyšovať. U Vašich začiatkoch skákania na trampolíne používajte držadlo, ktoré Vám pomôže zabezpečiť udržanie potrebnej rovnováhy.

Samotné skákanie na trampolíne má dokonca svoj vlastný názov. Hovorí sa mu jumping. Vo väčšine fitnescentier tak už dnes nájdete lekcie zamerané čisto na skákanie na trampolínach. U tohto cvičenia dochádza k intenzívnemu skákaniu do rytmu hudby a kvalifikovaného lektora.

Čo, keď ale práve Vy nemáte vo svojom meste fitnescentrum, kde by ste si radi na trampolíne zaskákali?

 Nezúfajte. Môžete si takéto lekcie skákania na trampolíne vytvoriť priamo u Vás doma. Stačí si iba vybrať tú najvhodnejšiu trampolínu.

Ale ako na to? A čo potrebujete pri výbere správnej trampolíny vedieť?


Keď sa rozhodnete pre výber svojej vlastnej trampolíny mali by ste si vedieť odpovedať na nasledujúce zásadné otázky. Vďaka nim tak pri výbere trampolíny neurobíte chybu.


1.      Pre koho je trampolína určená?

V prípade, že kupujete trampolínu pre Vaše deti potrebujete brať v úvahu rozmery trampolíny a silu odpruženia. Rovnako tak by ste mali zvážiť ako často budete trampolínu používať. Budete na nej skákať veľmi často alebo iba príležitostne?

Pri výbere trampolíny pre deti zvoľte trampolínu s priemerom maximálne do 3 metrov. Tieto trampolíny sú totiž mäkšie a lepším spôsobom dokážu Vaše dieťa pri skákaní odpružiť. Rovnako tak si s vzhľadom na bezpečnosť vyberte trampolínu s ochrannou sieťou. Zabránite tak nebezpečnému vypadnutiu dieťaťa mimo priestor skákania.


2.      Kde budete na trampolíne skákať?

Pri výbere samotnej trampolíny je dôležité myslieť taktiež na to či na nej budete skákať na záhrade alebo vo vnútri Vášho bytu či domu. Existujú totiž dva druhy trampolín.


  • Vonkajšie záhradné trampolíny – tieto trampolíny sú ťažšie a väčšie. Rovnako tak vyžadujú viac bezpečnostných doplnkov a príslušenstva. Môžete si vybrať trampolínu, ktorú jednoducho položíte na povrch zeme alebo tú, ktorá sa do zeme priamo zapustí. Taktiež je veľmi dôležité myslieť na to, či budete Vašu trampolínu v zime odkladať alebo ju necháte vonku. V prípade, že ju necháte vonku môže u nej vzhľadom k počasiu dôjsť k poškodeniu určitých komponentov a narušeniu niektorých prvkov bezpečnosti. Z tohto dôvodu je tak dôležité si v tomto prípade vybrať záhradnú trampolínu, ktorá je vyrobená z kvalitnejších materiálov.
  • Vnútorné trampolíny do bytu – trampolíny do bytu majú obvykle priemer 140 cm a sú určené pre detské skákanie alebo pre aktívne cvičenie dospelých. K týmto trampolínam taktiež patrí držiak, ktorý slúži pri skákaní ako opora. U vnútorných trampolín si môžete vybrať tie s možnosťou skladania, ktoré tak doma dokážete jednoducho uskladniť. 


3.      Akú veľkosť trampolíny vybrať?

U tohto bodu platí jednoduché pravidlo. Čím väčšia trampolína, tým väčšia zábava. Na veľkej trampolíne totiž môže skákať celá rodina. U výbere veľkosti trampolíny je dôležité zvážiť priestorové možnosti, kam trampolínu umiestnite. Je možné zakúpiť trampolíny s priemerom od cca 90 cm až do 500 cm. Kvôli bezpečnosti je dôležité myslieť na voľný priestor, ktorý by mal byť minimálne 1 meter po obvode celej trampolíny.

V prípade, že si chcete vybrať trampolínu od bytu odporúčame trampolínu s priemerom 140 cm. Do záhrady či do telocvične si môžete vybrať trampolínu s väčším priemerom.

K veľkosti trampolíny taktiež platí veľkosť odpruženia „skákacej“ plochy. Menšia trampolína „pruží“ menej, čo má za následok menšiu odrazovú silu. Väčšia trampolína má silnejšie odpruženie a vďaka tomu u nej dochádza k oveľa väčšej odrazovej sile a rovnako tak k väčšej zábave.


4.      Ako spoznáte bezpečnú a kvalitnú trampolínu?

Bezpečnosť je najdôležitejším parametrom každej trampolíny.

Ak teda zistiť, či je trampolína naozaj bezpečná? Jednoducho. Zamerajte sa na materiály z ktorých je trampolína vyrobená. Výber trampolíny nepodceňujte. Lacnejšie trampolíny nikdy neposkytnú takú kvalitu ako drahšie a tým pádom ani takú bezpečnosť. To môže viesť k vyššiemu riziku úrazu.


5.      Z čoho je trampolína vyrobená?

Kvalitná trampolína musí byť vyrobená z vysoko odolnej ocele, aby nedochádzalo ku korózii materiálu. „Skákacia“ plocha musí byť vyrobená zo špeciálneho (ne-abrazívneho) materiálu, ktorý má hladký povrch a nespôsobuje odreniny, má vysokú pevnosť v ťahu a pamäťový efekt, tým sa zaručuje dlhšia životnosť „skákacej“ plochy. Ďalej je dôležité zamerať sa na ochrannú sieť, ktorá musí byť vyrobená z odolného a pevného materiálu. Táto ochranná sieť musí byť spojená s trampolínou a musí dosahovať až na zem.


6.      Aká by mala byť nosnosť trampolíny?

  • Základom bezpečnej trampolíny je dostatočná pevnosť. U každej kvalitnej trampolíny by ste mali nájsť jej maximálne zaťaženie. Samotná nosnosť trampolíny by mala odpovedať Vašej váhovej kategórii. V prípade, že budete porušovať maximálnu nosnosť trampolíny dôjde k zvýšenému namáhaniu jej pružín čo môže mať za následok skrátenie jej životnosti.

    V prípade, že chcete na trampolíne skákať s Vašimi deťmi, vyberte si trampolínu s väčšími rozmermi, ktorá bude mať tým pádom aj väčšiu nosnosť, napríklad ako trampolína s priemerom od 400 cm.

    7.      Koľko chcete za trampolínu utratiť?
    Pri zohľadňovaní ceny trampolíny by ste mali myslieť na dve veci.

    • výsledná cena trampolíny sa odvíja od použitého materiálu a výbavy – záleží teda či si chcete kúpiť samotnú trampolínu bez príslušenstva (napr. ochranná sieť) alebo si chcete zakúpiť celý trampolínový svet (trampolína, ochranná sieť, schodíky atď.)
    • lacnejšie trampolíny majú niektoré komponenty vyrobené z polyethylenu, ktorý horšie znáša nepriaznivé počasie a má tým pádom nižšiu trvanlivosť, 

    8.      Ako sa o trampolínu starať?
    Údržba trampolíny je veľmi jednoduchá. V prípade, že je trampolína špinavá, stačí ju umyť bežným čistiacim prostriedkom. Pred samotnou montážou trampolíny sa ešte odporúča oceľové spoje namazať vazelínou.
    Nezabúdajte, že pri výbere trampolíny je v prvom rade dôležité myslieť na bezpečnosť seba a Vašich detí. S kvalitnou trampolínou si tak dokážete dokonale všetci spolu užiť chvíle spoločnej zábavy.